V průběhu této lekce se podíváme na to, jak výsledek hospodaření vypočítat a k čemu slouží. Také prozkoumáme, jak se účetní výsledek hospodaření transformuje na základ daně a jaké jsou důležité aspekty a nástroje, které jsou v tomto procesu používány. Veškerou teorii si pak ukážeme na konkrétním příkladu.
Kategorie webinářů Archives
Opravné položky
V dnešním dynamickém světě se hodnota majetku firem neustále mění. V této lekci se ponoříme do problematiky opravných položek a objasníme jejich důležitost pro správné ocenění majetku. Cílem lekce je, abyste získali komplexní znalosti o problematice opravných položek a dokázali je správně používat ve své praxi. Díky pochopení principů fungování opravných položek budete schopni vytvořitContinue reading „Opravné položky“
Rozdělení zisku
Postupně prozkoumáme teoretické principy i praktické aspekty rozdělování zisku a zodpovíme klíčové otázky, se kterými se setkáte. Kdo rozhoduje o vyplacení zisku? Za jaká období můžete rozdělovat zisk? V jakých situacích se nemůže vyplatit zisk? To jsou jen některé otázky, které si zodpovíme. Díky pochopení principů rozdělování a vyplácení zisku budete schopni chránit zájmy společnosti. PojďmeContinue reading „Rozdělení zisku“
Švarcsystém
Jedním z důležitých témat, které se často objevuje v souvislosti s pracovněprávními vztahy a daňovými povinnostmi, je tzv. „švarcsystém“. Tento termín označuje nelegální praktiku, kdy je faktický zaměstnanecký poměr maskován jako spolupráce mezi dvěma podnikatelskými subjekty. V této lekci se zaměříme na definici švarcsystému, jeho právní důsledky a rizika pro podnikatele i zaměstnance, a poskytnemeContinue reading „Švarcsystém“
Dovolená pro dohodáře
Od ledna 2024 platí novela zákoníku práce, která přinesla podstatné změny, které se týkají dohodářů. Tedy lidí pracujících na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a dohodu o provedení práce (DPP). Za jakých podmínek mají dohodáři nárok na dovolenou a jak se počítá. Projdeme si teorii, kterou si následně vyzkoušíme na konkrétních příkladech z praxe.
Aktiva, pasiva, účetní třídy
Hezký účetní den! Aby bylo všechno vážně jasné, i ty základní věci, připravili jsme pro vás takový úvodní kurz k aktivům a pasivům, respektive k majetku firmy. Je dobré se vším začínat od píky, a tak tady najdete základní rozdělení. Jednotlivým skupinám majetku se budeme věnovat v dalších kurzech, ve kterých se na vás budemeContinue reading „Aktiva, pasiva, účetní třídy“
Aktiva
Vítejte, milí aktivní účtaři, v tomto kurzu se podíváme na aktiva. Jaká jsou a co do nich patří? Mohou být hmotná, nehmotná nebo finanční, krátkodobá nebo dlouhodobá, a především by měla být kryta pasivy. Koukněte na video a hned se v tématu zorientujete.
Pasiva
Milí účtaři, Věříme, že nejste pasivní, už jen proto, že jste právě v UOL kurzu o pasivech! Jak můžeme financovat pořizování aktiv? Ve zkratce za vlastní nebo za cizí. Zkušené řízení pasiv může firmě ušetřit spoustu peněz. Kdy je lepší zaplatit ze svého a kdy použít cizí kapitál? Koukněte na video a buďte aktivní iContinue reading „Pasiva“
Účetní třída 0 – dlouhodobý majetek
Milí účtaři, víme, že nejste žádné nuly, ale o účetní třídě 0, tedy o dlouhodobém majetku, je určitě dobré něco vědět. Základy jsme probrali už v kurzu o aktivech, tady se ale podíváme zblízka čistě na majetek. V účetní třídě 0 na vás čeká osm skupin účtů, které si mezi sebe dělí všechny typy dlouhodobéhoContinue reading „Účetní třída 0 – dlouhodobý majetek“
Účetní odpisy – (Účetní a daňové odpisy DHM)
Jak efektivně zaúčtovat odpisy dlouhodobého majetku? Důležitý je správný odhad doby a intenzity využití. Zkrátka tak, aby se vám to vyplatilo.